Read Na vodě by Penelope Fitzgerald Free Online


Ebook Na vodě by Penelope Fitzgerald read! Book Title: Na vodě
The author of the book: Penelope Fitzgerald
Date of issue: July 2013
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 8.38 MB
Edition: Plus

Read full description of the books Na vodě:

Spisovatel Sebastian Faulks jednou prohlásil, že „číst román od Penelope Fitzgeraldové je jako vyjet si na výlet v osobitém autě. Všechno ve voze je špičkové kvality – motor, karosérie i interiér vás naplňují důvěrou. Pak zhruba po jednom kilometru někdo vyhodí z okna volant“.

Román „Na vodě“ líčí život hausbótové kolonie na Temži, propletené osudy lidiček, kteří tak úplně nepatří ani na souš, ani na moře – upjatého Richarda, Nenny a jejích dvou dětí i Willise, který se v pětašedesáti letech snaží prodat svou bárku dřív, než se potopí. Tato úsporná, ironická próza autorce po zásluze vynesla nejprestižnější britskou literární cenu, Booker Prize.

Britská bohéma na hausbótech! Román oceněný Bookerovou cenou.

Read Ebooks by Penelope FitzgeraldRead information about the author

Ebook Na vodě read Online! Penelope Fitzgerald was an English novelist, poet, essayist and biographer. In 2008, The Times included her in a list of "The 50 greatest British writers since 1945". In 2012, The Observer named her final novel, The Blue Flower, as one of "the ten best historical novels".

Fitzgerald was the author of nine novels. Her novel Offshore was the winner of the Booker Prize. A further three novels — The Bookshop, The Beginning of Spring and The Gate of Angels — also made the shortlist.

She was educated at Wycombe Abbey and Somerville College, Oxford university, from which she graduated in 1938 with a congratulatory First.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Na vodě
Read EBOOK Na vodě by Penelope Fitzgerald Online free

Download PDF: na-vod.pdf Na vodě PDF