Read Poznaný ďábel... by Mike Carey Free Online


Ebook Poznaný ďábel... by Mike Carey read! Book Title: Poznaný ďábel...
The author of the book: Mike Carey
Date of issue: 2007
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 3.97 MB
Edition: Netopejr

Read full description of the books Poznaný ďábel...:

Felix Castor je exorcista na volné noze s působištěm v Londýně. V době, kdy nadpřirozený svět čím dál víc proniká do pozemské životní reality, je zvlášť žádaným odborníkem. Dobrý exorcista si může účtovat libovolné ceny a žít si na vysoké noze, ale je v tom háček: dříve nebo později může narazit na ducha, který bude silnější než on. A pak spadne klec.

Castor si po dokončení případu, kdy mu šlo o život, už přes rok vybírá neplacenou dovolenou. Staré dluhy - a nejen finančního rázu - jej však přimějí, aby se vrátil k životu, který vedl předtím, a aby se ujal případu zdánlivě jednoduchého vymítání. Problém je v tom, že čím více se toho o duchovi z archivu dovídá, tím méně do sebe události zapadají, a tím hlouběji je vtahován do světa, o němž by raději nic nevěděl. To, co vypadalo jako snadná práce a rychle vydělané peníze se mění v show s názvem "Kdo chce jako první zabít Felixe Castora", v níž vystupují démoni, zmrtvýchvstalí a duchové, a ti všichni chtějí vyhrát první cenu.

To by tak nevadilo; s nimi si Felix Castor umí poradit. Víc mu dávají zabrat živí...

Read Ebooks by Mike CareyRead information about the author

Ebook Poznaný ďábel... read Online! Librarian Note: There is more than one author in the GoodReads database with this name. See this thread for more information.
Mike Carey was born in Liverpool in 1959. He worked as a teacher for fifteen years, before starting to write comics. When he started to receive regular commissions from DC Comics, he gave up the day job.

Since then, he has worked for both DC and Marvel Comics, writing storylines for some of the world's most iconic characters, including X-MEN, FANTASTIC FOUR, LUCIFER and HELLBLAZER. His original screenplay FROST FLOWERS is currently being filmed. Mike has also adapted Neil Gaiman's acclaimed NEVERWHERE into comics.

Somehow, Mike finds time amongst all of this to live with his wife and children in North London. You can read his blog at www.mikecarey.net.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Poznaný ďábel...
Read EBOOK Poznaný ďábel... by Mike Carey Online free

Download PDF: poznan-bel.pdf Poznaný ďábel... PDF