Read Na šikmé ploše by Ian Rankin Free Online


Ebook Na šikmé ploše by Ian Rankin read! Book Title: Na šikmé ploše
The author of the book: Ian Rankin
Date of issue: 2005
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 39.67 MB
Edition: BB art

Read full description of the books Na šikmé ploše:

Román o inspektoru Rebusovi

Další z dramatických příběhů "Maigreta" edinburské policie inspektora Rebuse.
Edinburgh a jeho policejní sbor zastihneme tentokrát v okamžiku, kdy ve zdejším podsvětí zuří boj o moc. Největší boss sedí ve vězení a na jeho místo se dere progresivní mládí. Mezi tím se pohybuje podvedená bosenská dívka, která přijela zbohatnout, ale namísto toho se ocitá ve smrtelném nebezpečí. V okamžiku, kdy se Rebusova dcera, která je bosenské dívce velmi podobná, stane obětí podivné nehody, končí pro Rebuse veškerá legrace...

Read Ebooks by Ian RankinRead information about the author

Ebook Na šikmé ploše read Online! AKA Jack Harvey.

Born in the Kingdom of Fife in 1960, Ian Rankin graduated from the University of Edinburgh in 1982 and then spent three years writing novels when he was supposed to be working towards a PhD in Scottish Literature. His first Rebus novel was published in 1987; the Rebus books are now translated into 22 languages and are bestsellers on several continents.

Ian Rankin has been elected a Hawthornden Fellow. He is also a past winner of the Chandler-Fulbright Award, and he received two Dagger Awards for the year's best short story and the Gold Dagger for Fiction. Ian Rankin is also the recipient of honorary degrees from the universities of Abertay, St Andrews, and Edinburgh.

A contributor to BBC2's Newsnight Review, he also presented his own TV series, Ian Rankin's Evil Thoughts, on Channel 4 in 2002. He recently received the OBE for services to literature, and opted to receive the prize in his home city of Edinburgh, where he lives with his partner and two sons.

http://us.macmillan.com/author/ianrankin


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Na šikmé ploše
Read EBOOK Na šikmé ploše by Ian Rankin Online free

Download PDF: na-ikm-ploe.pdf Na šikmé ploše PDF