Read Batman - Ticho by Jeph Loeb Free Online


Ebook Batman - Ticho by Jeph Loeb read! Book Title: Batman - Ticho
The author of the book: Jeph Loeb
Date of issue: 2012
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 35.12 MB
Edition: BB/art

Read full description of the books Batman - Ticho:

Jednou za čas se sejde scenárista a kreslíř, aby vytvořili příběh… a stvoří něco mnohem víc. Jeph Loeb a Jim Lee jsou právě takovým týmem a jejich novátorský přístup k batmanovské řadě jim přinesl mimořádné uznání příznivců komiksové literatury. Ve dvanácti kapitolách vyprávějí příběh o přátelství a zradě. Příběh, který ovlivní život jak Batmana, tak Bruce Wayna. Temný rytíř se v tomto komiksu utkává se spoustou známých padouchů. Včetně obrovského Killer Croca, děsivého Scarecrowa, nesmrtelného Ra's al Ghula, rozpolceného Two-Face, hádankami posedlého Riddlera… a dokonce i samotného Jokera. Ale něco mu nesedí. Aby dokázal celý rébus rozlousknout, musí se spojit s nebezpečnou Catwoman a postavit se svému starému příteli - Supermanovi. Postupně se Batman dostává blíž a blíž k tajemnému muži v obvazech, který, zdá se, se všemi manipuluje. Jenže dostat se k němu blízko a porazit ho, to jsou dvě zcela odlišné věci.

Read Ebooks by Jeph LoebRead information about the author

Ebook Batman - Ticho read Online! Joseph "Jeph" Loeb III is an Emmy and WGA nominated American film and television writer, producer and award-winning comic book writer. Loeb was a Co-Executive Producer on the NBC hit show Heroes, and formerly a producer/writer on the TV series Smallville and Lost.

A four-time Eisner Award winner and five-time Wizard Fan Awards winner (see below), Loeb's comic book career includes work on many major characters, including Spider-Man, Batman, Superman, Hulk, Captain America, Cable, Iron Man, Daredevil, Supergirl, the Avengers, and Buffy the Vampire Slayer, much of which he has produced in collaboration with artist Tim Sale, who provides the comic art seen on Heroes.Ebooks PDF EpubAdd a comment to Batman - Ticho
Read EBOOK Batman - Ticho by Jeph Loeb Online free

Download PDF: batman-ticho.pdf Batman - Ticho PDF